Poďme si vysvetliť aké sú možnosti riešenie skladby podlahy v prípade rodinného domu staršieho typu, kde nie sú štandardné základy. Väčšinou sa takéto domy stavali s hlinenou podlahou – hlina, pomocné trámy a doskový záklop. Ako zrekonštruovať takúto podlahu?
Vlhkosť
Prvým problémom takejto podlahy a celého domu môže byť vlhkosť.
Ak už dom má náznaky vlhkosti potom je na mieste riešiť problém ako celok, nie len podlahu. Spôsoby riešenia sú napr. odkopanie a izolácia okolo domu, podrezanie múrov a pod. Toto odporúčame riešiť s odborníkmi.
Pokiaľ je dom zatiaľ suchý a nie sú prítomné žiadne náznaky vlhkosti, potom odporúčame ponechať podlahu čo najviac paropriepustnú.
Jednoduché vysvetlenie – podlaha kde je hlina a doskový záklop je otvorená, dýcha.
Ak by sme takúto podlahu zatvorili (urobili parotesnou) môže sa stať, že vlhkosť, ktorá odchádzala prirodzene preč cez podlahu sa začne kumulovať a tlačiť do stien. Následne sa môžu začať tvoriť plesne a pod.
Zateplenie podlahy
Druhým problémom býva zateplenie podlahy.
Na začiatok odstránime doskový záklop, trámy a určitú časť hliny. Akú výšku hliny odkopeme závisí od jej kvality a od rozhodnutia v súvislosti so skladbou podlahy.
Na hlinu, ktorá ostane môžeme uložiť makadám, v hrúbke ako si zvolíme. Makadám použijeme ako drenážnu vrstvu. Makadám zavibrujeme vibračnou doskou. Následne uložíme paropriepustnú fóliu alebo geotextíliu. Na fóliu alebo geotextíliu pokračujeme vyrovnávacím podsypom CEMWOOD. Ak chceme mať príjemnú teplú podlahu, môžeme použiť vyššiu vrstvu CW2000. Na podsyp CW2000 ako prvú roznášaciu vrstvu ukladáme mäkkú drevovláknitú dosku. Hrúbku mäkkej drevovláknitej dosky si stanovíme podľa našich preferencií a výškových možností.
Kombinácia podsypu CEMWOOD a mäkkej drevovláknitej dosky zabezpečí dostatočný tepelnoizolačný komfort podlahy.
Ďalej môžeme postupovať podľa preferencií zákazníka, napríklad pomocnou drevenou konštrukciou a dlážkovicou – v tom prípade zachováme paropriepustnosť v najvyššej možnej miere. Alebo uložením vrstvy sadrovláknitej dosky či OSB dosky.
Z pohľadu zachovania paropriepustnej schopnosti podlahy je vhodnejšia sadrovláknitá doska, ktorá má nižší súčiniteľ difúzneho odporu ako OSB doska.
Následne môžeme ukladať finálnu vrstvu podlahy – drevenú podlahú, laminátovú podlahu…
Toto je príklad riešenia skladby podlahy na teréne, ktoré máme overené. Nepíšeme konkrétne hrúbky jednotlivých materiálov, pretože skladby podláh s podsypmi CEMWOOD môžu byť flexibilné. Viac rôznych skladieb podláh nájdete preklikom sem.