Ako vyrovnať podlahu na sucho?

Ako vyrovnať podlahu suchým spôsobom?

Ako vyrovnať podlahu suchým spôsobom? Ak ste sa už rozhodli, že suchý spôsob vyrovnania podlahy je pre Vás ten správny ale neviete ako postupovať ďalej, tento článok je pre Vás.

V článku Vám prinášame informácie o tom, aké sú rozdiely medzi suchými podsypmi, nad čím premýšľať pri výbere podsypu a aké odlišné vlastnosti môžu mať jednotlivé podsypy.

Suchý podsyp na vyrovnanie krivej podlahy je jednoduchý a rýchly spôsob ako si vyrovnať malé či väčšie nerovnosti na podlahe. Nepotrebujete k tomu žiadnu vodu, žiadne miešanie a v podstate ani nejakú veľkú technickú zručnosť.

Suché vyrovnanie podlahy – ako jednoducho na to?

Funguje to úplne jednoducho, máte nejaký podklad, pri ktorom si musíte dať pozor len na miesta kam by sa mohol podsyp strácať, čiže nejaké praskliny, štrbinky a pod. Ak to máte skontrolované potom stačí otvoriť vrece, vysypať, zarovnať obyčajnou latou či dlhou vodováhou do roviny. Následne môžete ukladať tzv. roznášaciu vrstvu, teda plošné pevné dosky. Ďalej môžete už priamo aj s pomocou tenkej vrstvy napr. podlahovej peny ukladať finálnu vrstvu podlahy (laminátovú, drevenú…).
Toto je príklad ak chcete mať jednoducho a rýchlo hotovú podlahu bez zbytočných technologických prestojov a straty času. S nie každým suchým podsypom je práca takáto jednoduchá.

 

Čo si všímať pri suchých podsypoch, ktoré sú aktuálne na trhu?

 

Sadavosť pri suchom vyrovnávaní

 

Prvou vlastnosťou je sadavosť. Vyrovnáte si podlahu, máte pekne nastavenú výšku k zárubniam a po pár dňoch Vám podlaha klesne…Myslite na to ešte pri plánovaní samotnej podlahy alebo si vyberte suchý podsyp s minimálnym sadaním. Niektoré podsypy majú sadavosť 5%, niektoré aj menej ako 1%.

 

Hmotnosť suchých podsypov

 

Kľúčový dôvod, pre ktorý sa začali vyrábať suché podsypy, je ich hmotnosť.
Oproti nivelačným poterom sú suché podsypy ľahké a teda nezaťažujú statiku stavieb. Suché podsypy sú výborným riešením ako vyrovnať podlahu pri rekonštrukciách. Zaujímavou voľbou sú aj do novostavieb. Aj medzi suchými podsypmi je rozdiel v objemových váhach, preto ak potrebujete čo najmenej zaťažiť Váš strop, myslite aj na túto dôležitú vlastnosť.

 

Vplyv tvaru podsypu pri vyrovnávaní podlahy

 

Tvar podsypu úzko súvisí aj so sadavosťou. Podsypy môžu byť guľatého tvaru, môžu byt akoby prach ale môžu byť aj plochého tvaru ako lupienky. Dôležité pre čo najjednoduchšiu montáž je tiež, či je podsyp počas vysypávania pochôdzny. Práca s podsypmi, na ktoré môžete priamo stúpať ešte pred uložením roznášacích vrstiev je výrazne menej náročná.

Do akej hrúbky sa môžu použiť suché podsypy?

 

Dôležitou vlastnosťou, na ktorú upozorňujeme je hrúbka podsypov. Čiže aké hrúbky môžete robiť s daným podsypom bez nutnosti  medzi-roznášacích dosiek. Príklad: Potrebujete vyrovnať podlahu, kde potrebujete dať podsyp na výšku 8cm. Niektoré podsypy pri 6 cm musíte zakryť roznášacou vrstvou a až tak môžete pokračovať ďalej s podsypom. Takže na to treba opäť dávať pozor pri skladbe podlahy. Hrúbka, do ktorej môžete pracovať s podsypom hovorí o stabilite a pevnosti podsypu.

Stabilnosť podsypov CEMWOOD
Stabilnosť podsypov CEMWOOD

Tepelná izolácia

 

Vlastnosti, ktoré si všímajte sú aj tepelnoizolačné vlastnosti. To platí napríklad pri starších rodinných domoch, ktoré potrebujete tepelne izolovať „od zeme“. Tiež je dobré na to myslieť aj v bytoch, ak chcete mať príjemne teplú podlahu. Aj táto vlastnosť je u suchých podsypov rôzna. Niektoré podsypy môžu mať okrem primárnej vlastnosti vyrovnať podlahu aj zaujímavé tepelno-izolačné vlastnosti.

 

Paropriepustnosť

 

Pri starších rodinných domoch pamätajte na to, že podlaha by mala byť najčastejšie paropriepustná – difúzne otvorená. Znamená to, aby dýchala a netlačila sa vlhkosť do múrov, čo môže následne spôsobovať nemalé problémy. Pri správne zvolenej skladbe podlahy je paropriepustnosť so suchými vyrovnávacími podsypmi jednoducho riešiteľný problém

Z čoho sa vyrábajú suché podsypy?

 

Všímajte si, z čoho sa suché podsypy vyrábajú. Niektoré suché podsypy sa vyrábajú priamo na účel vyrovnania podláh, niektoré sú sekundárnym produktom, teda odpadom pri výrobe iných stavebných materiálov. Suché podsypy, prípadne alternatívne nazývané aj granuláty na vyrovnanie podláh, môžu byť drevené, sadrové alebo na minerálnej báze. V súčasnosti je pre niektorých ľudí dôležitá aj informácia o spôsobe výroby, náročnosti výroby z pohľadu uhlíkovej stopy a prípadnej recyklácii stavebného materiálu.

 

Horlavosť a zvukovo-izolačné vlastnosti

 

Vlastnosti, ktoré sú nemenej dôležité a mali by ste ich zvážiť pred samotnou kúpou sú napr. zvukovoizolačné vlastnosti (pri rekonštrukciách podkrovia), vlastnosti podsypov pri havarijných stavoch, trieda horľavosti (tu treba zvážiť nie len samotnú horľavosť ale aj uvoľňovanie škodlivých látok či vznetlivosť a tlmenie horenia). Ak ide o horľavý podsyp, roznášacia vrstva by mohla byť nehorľavá.

 

Financie

Áno, aj medzi podsypmi sú lacnejšie alternatívy a drahšie alternatívy. Práve týmto článkom sme chceli ukázať, že pred samotnou kúpou suchého vyrovnávacie podsypu je kľúčové okrem ceny zvážiť aj vlastnosti jednotlivých podsypov, ktoré sa môžu zásadne líšiť. A následne sa rozhodnúť pre čo najvhodnejší suchý podsyp vzhľadom k preferenciám a potrebám konkrétnej stavby.

 

Suché podsypy CEMWOOD

Ako z týchto informácií vychádzajú suché podsypy CEMWOOD? Sadavosť je menej ako 1%. Sú to podsypy s najnižšou hmotnosťou, ktoré máme dostupné na našom trhu. Podsypy CEMWOOD majú tvar lupienok (čipsov, vločiek) takže sa s nimi jednoducho pracuje, počas montáže sú pochôdzne. Suchý podsyp CEMWOOD CW2000 je unikátny podsyp, s ktorým je možné vyrovnávať podklad na podlahe až do hrúbky 20 – 25cm (pre porovnanie alternatívne podsypy môžu ísť maximálne do 6 cm prípadne 10cm). To hovorí o jeho mimoriadnej stabilite a pevnosti.

Podsypy CEMWOOD sú trvácne, nedegradujú a nemenia svoj objem ani v prípadných havarijných stavoch. Pri nasiaknutí vodou rýchlo vyschnú a sú plne funkčné aj naďalej.

Okrem prvotného účelu na vyrovnanie podlahy majú podsypy CEMWOOD aj zaujímavé tepelno-izolačné a zvukovo-izolačné vlastnosti.

Podsypy CEMWOOD sa vyrábajú z kontrolovaného lesného hospodárstva veľmi šetrným spôsobom z pohľadu ekológie. Ide o čisto prírodný produkt. Majú certifikát EPD a negatívnu uhlíkovú stopu. Podsypy CEMWOOD môžete 100% recyklovať.

Podsypy CEMWOOD majú triedu horľavosti B (fl) – S1 – znamená to, že ide o horľavý materiál ale dlhodobo odolávajú zapáleniu malým plameňom a nevedú k výraznému šíreniu plameňa (veľmi obmedzené prispievanie k požiaru). Triedu horľavosti stanovuje norma DIN EN 13501 – 1.

Z pohľadu financií ide o individuálne posúdenie. Kvalitné a dlhodobo funkčné produkty nebývajú najlacnejšie. S prihliadnutím na rýchlosť a jednoduchosť montáže, nulové prestoje pri schnutí… sa ich cena môže považovať za výhodnú.

Pre nákup produktov CEMWOOD – kliknite sem.

Add to cart