Prečo mineralizovaná štiepka nehnije?

V tomto článku by sme Vám radi vysvetlili prečo mineralizovaná štiepka aj napriek tomu, že je 100% prírodným produktom nehnije a aké to má výhody pre Vašu záhradu.

Odolnosť

Mineralizovaná štiepka získala odolnosť voči plesneniu nie len na povrchu vďaka kamennému (minerálnemu) obalu, ale aj vnútorne na bunkovej úrovni vďaka chemickej reakcii, ktorá nastáva pri mineralizácii. Túto vlastnosť získala štiepka od kameňa.

Žiadne plesne

Laboratórne je táto vlastnosť otestovaná na 10 rokov. Samozrejme výrobca ale aj my ako dovozca sme si túto vlastnosť za reálnych 10 rokov otestovali aj v bežnom záhone s rovnakým výsledkom. V štiepke sa nedržia zárodky plesní či baktérie, ktoré spôsobujú hnitie. Vďaka tejto odolnosti štiepka nestráca ani rokmi svoj objem.

Mineralizovaná štiepka v záhrade
Mineralizovaná štiepka v záhrade

Zvieratá

Záhony s mineralizovanou štiepkou nie sú aromatické pre domáce zvieratá a vtáky. Práve vôňa plesnenia a hnitia priťahuje zvieratá a radi takéto záhony rozhrabávajú a roznášajú kôru alebo farbenú štiepku po celej záhrade. Pri mineralizovanej štiepke tento problém nebudete mať.

Šetríme

Obrovskou výhodou pre Vašu záhradu, ktorá úzko súvisí s odolnosťou voči plesneniu a hnitiu je aj úspora času a nákladov. Štiepka sa nerozkladá a nemizne. Nemusíte ju teda každý rok dosypávať.

Mineralizovaná štiepka v záhrade
Mineralizovaná štiepka v záhrade

Otestujte si to doma

Odolnosť mineralizovanej štiepky voči plesneniu si viete veľmi jednoducho vyskúšať aj vo svojej záhrade. Ak máte záhon, na ktorom máte vysypanú mulčovaciu kôru alebo farbenú štiepku staršieho dáta, kľudne na takýto záhon vysypte mineralizovanú štiepku. Po nejakom čase odhrňte časť štiepky a pozrite sa čo sa stalo pod ňou a ako to ovplyvnilo samotnú mineralizovanú štiepku.

Rovnako si viete odolnosť voči hnitiu u štiepky vyskúšať napríklad pri ihličnanoch. Na jeseň keď opadne suché ihličie, mineralizovanú štiepku jemne prekyprite hrablami, aby sa ihličie dostalo pod mineralizovanú štiepku a o pár mesiacov môžete odhrnúť štiepku, pričom v nej nenájdete ani náznak plesne.
Tieto testy sme si vyskúšali aj my ešte pred uvedením mineralizovanej štiepky na slovenský trh.

Celú kolekciu našich štiepok nájdete v našom e-shope. V prípade otázok alebo poradenstva nás môžete kontaktovať.

Add to cart